رکوردشکنی یک SSD با رابط PCIe 5.0 و سرعت باورنکردنی 12 گیگابایت بر ثانیه

یکشنبه, 08 خرداد,1401

حافظه‌ی جدید Phison توانست در بنچمارک نام‌آشنای CrystalDiskMark که مخصوص آزمایش سرعت انتقال حافظه‌های HDD و SSD است، رکورد بالایی ثبت کند. این SSD در بخش سرعت خواندن متوالی (Sequential Read Speed) توانسته رکوردی بیش از 12 گیگابایت بر ثانیه ثبت نماید و در بخش سرعت نوشتن متوالی (Sequential Write Speed) هم به سرعت بالاتر از 10 گیگابایت بر ثانیه دست یافته است.

با این وجود، سرعت خواندن تصادفی 4K در QD1 که برای استفاده‌های روزمره معیار بسیار مهم‌تری است در حافظه SSD جدید Phison به رقمی در حدود 16.000 IOPS (عملیات ورودی و خروجی بر ثانیه) محدود می‌شود. در حالی که حافظه‌های SSD پرچمدار کنونی مانند Samsung 980 Pro به سرعت خواندن تصادفی 22.000 هم می‌رسد. البته انتظار می‌رود این اعداد در محصول نهایی با یک فریم‌ور بهینه‌تر بسیار بهتر شوند، اما در حال حاضر SSDهای نسل بعد با نسخه‌های کنونی تفاوت چندانی ندارند.

کنترلر PS5026-E26 شرکت Phison اولین محصول PCIe 5.0 این کمپانی است که به همراه دو هسته‌ی پردازشی Cortex-R5 ARM و سه پردازنده انحصاری CoXProcessor 2.0 عرضه می‌شود. این کنترلر با فناوری ساخت 12 نانومتری TSMC تولید می‌شود و از هر دو نوع حافظه‌ی فلش TLC NAND و QLC NAND با سرعت انتقالی در حدود 2400 میلیون انتقال بر ثانیه (MT/s) پشتیبانی می‌کند.

نظر خود را وارد نمایید