رکوردشکنی سرعت اینترنت در ژاپن(1 پتا بیت بر ثانیه)

چهار شنبه, 25 خرداد,1401

محققان موسسه تحقیقات شبکه در موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات (NICT، رئیس: TOKUDA ​​Hideyuki، Ph.D.) اولین نمایش جهان را با بیش از 1 پتابیت در ثانیه در یک فیبر چند هسته ای (MCF) با قطر استاندارد 0.125 میلی متر. محققان به رهبری بنجامین جی. پاتنام، سیستم انتقالی را ساختند که با بهره‌برداری از فناوری تقسیم طول موج چندگانه (WDM) از پهنای باند نوری بیش از 20 THz پشتیبانی می‌کند. این پنجره‌های انتقال فیبر نوری را که به‌عنوان باندهای C و L شناخته می‌شوند، ترکیب می‌کند و پهنای باند انتقال را گسترش می‌دهد تا باند S را که اخیراً کاوش شده است نیز در بر گیرد. دو نوع تقویت‌کننده فیبر دوپینگ همراه با تقویت رامان با پمپ‌های اضافه شده در ترکیب‌کننده پمپ چند هسته‌ای جدید، انتقال 801 کانال طول موج را در پهنای باند نوری 20 THz امکان‌پذیر می‌سازد. تعداد زیادی از کانال های طول موج در هر هسته یک MCF 4 هسته ای منتقل شد که به دلیل داشتن قطر روکش مشابه با فیبر نوری استاندارد قابل توجه است. چنین فیبرهایی با فناوری‌های کابل‌کشی کنونی سازگار هستند و به پردازش سیگنال پیچیده‌ای که برای ازهم‌زدایی سیگنال‌ها در فیبرهای چند حالته نیاز است، نیاز ندارند، به این معنی که ممکن است از سخت‌افزار گیرنده گیرنده معمولی استفاده شود. تصور می‌شود که MCFهای 4 هسته‌ای محتمل‌ترین فیبرهای نوری پیشرفته جدید برای استفاده تجاری اولیه هستند. این نمایش پتانسیل حمل اطلاعات آنها را نشان می‌دهد و گامی مهم به سوی تحقق سیستم‌های ارتباطی ستون فقرات است که از تکامل خدمات اطلاعات فراتر از 5G پشتیبانی می‌کند. نتایج این آزمایش به‌عنوان ارائه مقاله پس از مهلت مقرر در کنفرانس بین‌المللی لیزر و الکترواپتیک (CLEO) 2022 پذیرفته شد و در روز پنجشنبه، 19 می 2022، ساعت 7 عصر به وقت محلی ارائه شد.

محققان ژاپنی به رکورد سرعت جدیدی برای انتقال اطلاعات دست پیدا کردند: 1.02 پتابیت در ثانیه (Pb/s). نکته مهم دیگر اینکه، آن‌ها با استفاده از کابل‌های فیبر نوری که با زیرساخت‌های موجود سازگاری دارد، به این پیشرفت مهم دست پیدا کرده‌اند.رکورد جدید، توسط محققان موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) و با استفاده از چندین فناوری نوظهور به ثبت رسیده است. فیبر نوری مورد استفاده در این روش به جای یک هسته، شامل چهار هسته (لوله‌های شیشه‌ای که سیگنال‌ها را منتقل می‌کند) می‌شود

پژوهشگران موسسه تحقیقات سیستم شبکه از «موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن» (NICT) موفق به دستیابی به سرعت انتقال داده بیش از ۱ پتابیت بر ثانیه (۱,۰۰۰,۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه) به وسیله یک فیبر نوری تک هسته‌ای چند حالته شده‌اند که ۲.۵ برابر بیش از رکورد قبلی است.

 

نظر خود را وارد نمایید