فروشگاه اینترنتی کامپیوتر پلاس
دسته بندی ها
  سبد خرید
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  دانشنمدان و مهندسان هوا وفضا سوخت جدیدی برای هواپیما ها کشف کردن .استفاده از co2 مایع برای آلوگی کمتر

  سه شنبه, 09 دی,1399

  هواپیماها از جمله وسایل حمل و نقلی هستند که به سوخت زیادی برای پرواز احتیاج دارند. این امر سبب گردیده، حجم‌ بالای سوخت‌های فسیلی در مسیر تولید و استفاده برای هواپیماها، آلودگی هوا را رقم زند؛ مشکلی که اکنون توسط دانشمندان راه‌حلی برای آن ارائه شده است؛ راهکاری که می‌تواند بسیاری از مشکلات آلودگی زیست محیطی را نیز مرتفع کند!

  سال‌ها است که سوخت موتورهای هواپیماها و انتشار گازهای گلخانه‌ای به واسطه‌ی آن، تغییرات آب و هوایی را در پی داشته است. اما به تازگی گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد انگلستان موفق شده‌اند طی آزمایشاتی، CO2 یا همان کربن‌دی‌اکسید را به سوخت موتورهای جت تبدیل کنند؛ فرایندی که اثرات مثبت بسیار گسترده‌ای برای آن متصور است.

  این پژوهشگران، با ترکیب سیتریک اسید، هیدروژن و کاتالیزگر آهن پتایسم-منگنز، موفق شدند طی واکنش‌های شیمیایی به فرمولی از کربن دی‌اکسید مایع دست پیدا کنند. این CO2 مایع می‌تواند به عنوان سوخت نوظهوری برای موتورهای هواپیماها شناخته شود.

  لازم به ذکر است این روش تا به اینجا به عنوان یکی از کم هزینه‌ترین و در دسترس‌ترین راه‌حل‌های موجود پیشنهاد شده است که حتی ممکن است در آینده، سوخت‌های هیدروژنی را هم کنار بزند.

  CO2FULE.jpg

  اگرچه این روش آزمایش شده و نتیاج قابل قبولی را هم کسب کرده، اما هنوز نحوه‌ی عملکرد آن در مقیاس بزرگی همچون استفاده به عنوان سوخت یک هواپیما نیاز به بررسی‌های فنی و تخصصی بیشتری دارد.

  طبق آنچه در مقاله منتشر شده از این پژوهش به چاپ رسیده، محققان بریتانیای موفق به تولید تنها چند گرم از CO2 مایع در فضای آزمایشگاهی شده‌اند اما مسلماً برای حتی یک پرواز کوتاه هم به مقدار بسیار بیشتری (چند صد کیلوگرم)  از این سوخت مایع احتیاج خواهد بود که تأمین این حجم از ماده اولیه هنوز به بررسی‌های بیشتر و ایجاد روش‌های تولید موثر و بهتر نیاز دارد.

  اما خبر خوبی که در این مورد نیز منتشر شده مذاکره و همکاری این گروه از پژوهشگران با شرکت‌های بزرگ صنعتی و فعال در حوزه صنایع هوایی و صنایع مرتبط است تا در صورت امکان بتوان حجم وسیع‌تری از این ماده را برای اهداف فاز بعدی پژوهشی تولید نمود.

  خوشبختانه با توجه به این که مانع بزرگی برای تولید انبوه از این ماده وجود ندارد، سوخت کربن‌دی‌اکسید جدید می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در شرکت‌های هواپیماسازی باشد که هنوز از سوخت‌های آلوده کننده‌ی محیط استفاده می‌کنند.

  خصوصاً این‌که حساسیت‌ها بر حفاظت از محیط زیست بیشتر شده و صنایع بزرگی از جمله هواپیماسازی، مکلف هستند تا در آینده‌ی نزدیک محصولات خود را با نرخ انتشار گاز سمی کمتری عرضه کنند. به این دسته از وسایل حمل‌ و نقل، Eco-Friendly گفته می‌شود؛ وسایلی که در آن‌ها استاندارد Net Zero رعایت شده است. 

   

  منبع .

  انصراف از نظر