جیمز وب" بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ فضایی جهان از پایگاه گویان فرانسه به فضا پرتاب شد

یکشنبه, 05 دی,1400

تلسکوپ جیمز وب در این قسمت از موشک آریان 5 قرار گرفته تا در مدار ماموریت 10 ساله خود را پس از استقرار شروع کند. محققان قصد دارند با استفاده از این تلسکوپ دست به مطالعه تمام مراحل تاریخ کیهان از زمان انفجار بزرگ در 13.8 میلیارد سال پیش بزنند. مطالعه سیارات فراخورشیدی، جهان‌های نزدیک به زمین، مطالعه روی همسایه‌هایی مانند مریخ و قمر زحل، اطلاعات درباره شکل گیری ستاره‌ها از جمله کارهایی است که با جیمز وب می‌توان انجام داد و برایش برنامه‌ریزی شده است. گفتنی است تلسکوپ جیمز وب از طریق مادون قرمز به جهان نگاه می‌کند.

 

جیمز وب" بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ فضایی جهان از پایگاه گویان فرانسه به فضا پرتاب شد. قرار است این تلسکوپ غول‌پیکر که انقلابی در صنعت فضا محسوب می‌شود در فاصله‌ای بسیار دورتر از تلسکوپ هابل جهان پیرامون ما را رصد کند. این تلسکوپ ۹ میلیارد دلاری می‌تواند فضایی به مراتب دورتر و عمیق‌تر از آنچه تا کنون بشر دیده را رصد کرده و دور جدیدی از اکتشافات نجومی را آغاز کند.

تلسکوپ جیمز وب که ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت آن هزینه شده سوار بر موشک آریان اروپا از گویان فرانسه به فضا رفت. این تلسکوپ که طراحی و ساخت آن نزدیک به ۳۰ سال طول کشیده یکی از بزرگترین دستاوردهای علمی قرن ۲۱ است. هدف تلسکوپ جیمز وب این است که اولین ستارگان و کهکشان‌‌هایی را که در جهان درخشیدن گرفتند تصویربرداری کند. این تلسکوپ در عین حال قدرت آن را دارد که اتمسفر سیاره‌های دور را به دنبال نشانه‌های گازی بررسی کند تا احتمال وجود حیات در آن‌ها مشخص شود. جیمز وب نقاط دورتری از فضا را بررسی می‌کند و به همین دلیل می‌تواند یافته‌هایی از زمانی دورتر را در اختیار دانشمندان بگذارد.
تلسکوپ جیمز وب پس از استقرار ایمن در فضا، روشن شده و با کنترل کننده‌های زمینی ارتباط برقرار کرده است تلسکوپ اکنون به سوی مقصد نهایی خود یعنی ۱.۵ میلیون کیلومتر دورتر از زمین در حرکت است.

مهندسان فضایی آماده می‌شوند تا "آینه غول‌آسای" تلسکوپ فضایی جیمز وب را که دوازده روز پیش به فضا پرتاب شد باز کنند. 🔹ماموریت این تلسکوپ فضایی مشاهده اولین ستاره‌هایی است که در پهنه هستی ظاهر شدند. 🔹برخی از قطعات این تلسکوپ - که از آن با عنوان یک رصدخانه فضایی هم نام برده می‌شود - بسیار بزرگ است و برای پرتاب به فضا لازم بود که آنها را "تا کنند" و در داخل سفینه قرار دهند و مهندسان در مرکز پرتاب به تدریج آنها را باز می‌کنند. 🔹پس از باز شدن این آینه که بزرگترین آینه‌ای است که به فضا پرتاب شده، از ماه آینده تمرکز تلسکوپ بر نقاط مورد نظر در فضا آغاز خواهد شد. 🔹بزرگی آینه به پژوهشگران امکان خواهد داد تا ضعیف‌ترین نور در فضا را از فاصله بسیار دور مشاهده کنند. 🔹انتظار می‌رود اولین تصاویر فضایی جیمز وب اواسط سال جاری به زمین برسد
2022-01-06

 تلسکوپ فضایی جیمز وب هم اکنون در نقطۀ لاگرانژ ۲ قرار دارد که حدود ۱.۵ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد. در اطراف زمین پنج نقطه لاگرانژ وجود دارد که اصطلاحا به پارکینگ‌های فضایی معروف هستند. در نقاط لاگرانژ، نیروهای گرانشی و نیروی گریز از مرکز برای حرکت یک جسم سوم کوچک مثل یک “فضاپیما” تعادل ایجاد می‌کنند. در این ویدئو در مورد نقاط لاگرانژی صحبت می‌کنیم.02/03/2022

نظر خود را وارد نمایید