اینتل رکورد جهانی اورکلاک با فرکانس 8 گیگاهرتز را ثبت کرد.

دوشنبه, 21 شهریور,1401

البته فرکانس 8 گیگاهرتزی در صورتی ارائه می‌شود که پردازنده‌ رپتور لیک درون سیستمی با خنک‌کننده‌ نیتروژن مایع مورد استفاده قرار بگیرد. فعلاً نمی‌دانیم فرکانس 8 گیگاهرتزی رکوردی جهانی است یا صرفاً به پردازنده‌های ۱۰ نانومتری اینتل ارتباط دارد.

نکته‌ قابل توجه اینکه فرکانس 6 گیگاهرتزی باعث می‌شود پردازنده‌ها سری رپتور لیک ۳۰۰ مگاهرتز سریع‌تر از سریع‌ترین پردازنده‌ سری AMD Ryzen 7000 باشند. AMD به هنگام رونمایی پردازنده‌های جدید کلاس دسکتاپ گفت مدل پرچم‌دار به فرکانس ۵.۷ گیگاهرتز دست پیدا می‌کند.

اینتل فعلاً نگفته کدام پردازنده‌ها توانایی رسیدن به فرکانس ۶ گیگاهرتز را دارد. به‌علاوه فعلاً نمی‌دانیم اولین پردازنده‌های سری رپتور لیک توانایی دستیابی به فرکانس ۶ گیگاهرتز را دارند یا اینتل بعدها مدل ویژه‌ای از این پردازنده‌ها را با پسوند KS عرضه می‌کند.

سال گذشته پردازنده‌ پرچم‌دار Core i9-12900K به فرکانس ۵.۲ گیگاهرتز دست پیدا کرد و فرکانس مدل KS به میزان ۳۰۰ مگاهرتز بیشتر شد. پیش‌بینی می‌شود پردازنده‌ی نسل سیزدهمی پرچم‌دار Core i9-13900K فرکانس ۵.۸ گیگاهرتز داشته باشد و مدل KS به فرکانس ۶ گیگاهرتز دست پیدا کند.

اینتل می‌گوید پردازنده‌های نسل سیزدهمی در عملکرد تک هسته‌ای ۱۵ درصد و در بخش چند هسته‌ای ۴۱ درصد بهتر از نسل قبل ظاهر می‌شوند. پردازنده‌های نسل سیزدهمی اینتل به زودی معرفی می‌شوند.

تیم آبی از مدتی پیش کار روی نسل‌های بعدی پردازنده‌های دسکتاپ را شروع کرده است. یک سال پس از رپتور لیک، شاهد عرضه‌ پردازنده‌های نسل چهاردهمی Meteor lake خواهیم بود و یک سال پس از آن، پردازنده‌های Lunar lake از راه می‌رسند.

همه اینها حداقل در حال حاضر با نسل سیزدهمین پردازنده‌های Raptor Lake که اینتل به‌زودی رسماً معرفی خواهد کرد، به اوج می‌رسد، هرچند که این شرکت آشکارا طرح‌های دیگری مانند Meteor Lake، Lunar Lake و دیگر پردازنده‌های شرکت را در دست تولید دارد. نقشه های راه

 جدا از تیزر مربوط به حداکثر ساعت کاری 6 گیگاهرتز در انبار و رکورد جدید اورکلاک 8 گیگاهرتز برای Raptor Lake (اگرچه ما مطمئن نیستیم که آیا این رکورد کلی جهانی است یا صرفاً یک رکورد جهانی برای تراشه های 10 نانومتری اینتل)، این شرکت هنوز جزئیات بیشتری را به اشتراک نگذاشته است. طبیعتاً اطلاعات بیشتری در طی جلسات NDA'd که طی چند روز آینده برگزار می شود دنبال خواهد شد و ما به زودی آن اطلاعات را به اشتراک خواهیم گذاشت. ما به خصوص علاقه مند به یادگیری جزئیات قیمت و مصرف انرژی هستیم، اگرچه از قبل بیشتر جزئیات مشخصات را می دانیم. تمام آنچه می دانیم می توانید آن ها را در دریاچه رپتور ما ببینید.

نظر خود را وارد نمایید