اولین ربات متحرک کاملا خودران آمازون معرفی شد

شنبه, 04 تیر,1401

اولین ربات متحرک کاملا خودران آمازون معرفی شد

ربات‌های پروتئوس از فناوری پیشرفته ایمنی، ادراک و ناوبری برخوردار هستند. در یک ویدئو که به تازگی از این ربات منتشر شده، پروتئوس را می‌بینیم که در حین حرکت چراغ سبزی به جلوی خود می‌تاباند. هنگامی که یک انسان وارد پرتو می‌شود، ربات از حرکت باز می‌ایستد و پس از دور شدن فرد، مجدد کار خود را از سر می‌گیرد.

 

هنوز جزییات دقیقی در خصوص نحوه عملکرد این فناوری ارائه نشده و تنها به ذکر این مورد که از ترکیبی از فناوری یادگیری ماشینی و دوربینی با نرخ 120 فریم بر ثانیه بهره ‌می‌برد، بسنده شده است. با این حال، به نظر ‌می‌رسد که شباهت زیادی با سیستم Just Walk Out این شرکت دارد که در فروشگاه‌های بدون صندوق این شرکت مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد.

 

همزمان با رونمایی از این فناوری‌های جدید، نگرانی‌هایی نیز در رابطه با وضعیت نیروی کار انسانی در صورت ورود این ربات‌ها با محیط کاری شکل گرفته است. علی‌رغم آنکه اخیرا گزارش‌هایی در خصوص مشکلات پیش روی آمازون برای پیدا کردن نیروی کار منتشر شده، اما این شرکت مدعی شد که هیچ تصمی‌می‌برای تعویض نیروی کار انسانی با ربات‌ها ندارد.

 

اخیرا یکی از مدیران آمازون اعلام کرد که جایگزین نیروی کار انسانی با ربات‌ها، تصمیم اشتباهی است و حتی ممکن است به تعطیلی یک مجموعه ختم شود. با این حال، ربات‌ها ‌می‌توانند نقشی مهم را در انجام کارهایی که برای انسان‌ها دشوار و خطرناک است، ایفا کنند. برای نمونه، سیستم اسکن بارکد جدید آمازون ‌می‌تواند تا حد زیادی، افزایش سرعت کاری را به دنبال داشته باشد.

 

آمازون نیز چندی پیش مدعی شد تما‌می‌ربات‌های جدید این شرکت ‌می‌توانند به ارتقای ایمنی در محل کار کمک کنند. مثلا با استقرار ربات‌های کاردینال، کارگران دیگر مجبور به جابجایی وسایل و بسته‌های سنگین نخواهند بود.

 

 

نظر خود را وارد نمایید